15. jaanuar 2012

Külvi ja lõikuse vääramatu seadus

Külvi ja lõikuse vääramatu seadus on nii endastmõistetav, et ehk ei peakski sellest kirjutama. Ometi kipub see igapäevaelus ununema.
    Soovide paljususe üle ei kurda meist keegi. Neist suurim kindlasti on olla armastatud. Ometi ei tule kõik, mida tahame, iseenesest. Alati peaksime alustama endast: kõigepealt külvama ja siis ootama, kuni vili küpseb lõikuseks.
    Inimese elu algab eostumise hetkest. Laps ei saa oma vanemaid valida. Aga reeglina saab ka temast lapsevanem. Miks korduvad halvad külvid? Väga tabavalt on öeldud, et kodust kaasa saadud elu- ja mõttelaadi ei riku isegi ülikool.
    Arvan, et üheks oluliseks põhjuseks on ka väär arusaam inimese põlvnemisest. Üks osa inimestest on veendunud, et nad on arenenud ahvist. Need, kes kindlalt usuvad, et kõik nähtava ja nähtamatu on loonud Jumal, suhtuvad inimesse ja tema eksistentsi hoopis teisiti.
    Kogu tohutu liigirikkuse juures on ainult inimene mõtlemisvõimeline ja suuteline ette nägema tegude tagajärgi: kui istub alkoholijoobes autorooli, võib ta saada surma või eluaegse raske terviserikke; arvestama, et juhuslike partneritega seksimise tulemuseks võib olla suguhaigus või soovimatu rasedus, mis on üheks õnnetu elu või elude algus.
    Hindan väga kõrgelt kindral Ants Laaneotsa väljaütlemisi. Mind rõõmustas ka tema seisukoht, mille ta avaldas “Eesti Päevalehes” alkoholiküsimuses. Tõepoolest, see polnudki nii kaua aega tagasi, kui tüdrukud ja naised hoidsid meestegi moraali üleval sellega, et suhtusid viinaninadesse taunivalt. Kahjuks kipub tänapäeval olema vastupidi: juba lapseohtu tütarlapsed uhkustavad lausa avalikult oma alkoholilembuse ja suitsetamisega. Mida see toodab? Kurb statistika ütleb, et haigeid ja teovõimetuid järglasi.
    Minu arvates on meil humanismi tõlgendamisega halvad lood. Ei tehta enam vahet hea ja halva vahel, vaid peetakse tähtsaks üksnes ennast ja oma himusid, mõtlemata tagajärgedele. Kadumas on vastutustunne!
    Kõike sallival ja kõike lubatud ajastul on tore teada, et normaalseks pole veel tunnistatud varastamist ja tapmist ning mingil määral järgitakse liikluseeskirja. Aga see, et samasoolised paarid valju häälega oma õigusi nõuavad, on pannud “tõelisi humaniste” käsi plaksutama ja tõmmanud kaasa isegi osa poliitikuid. Ja lausa kohustuslikuks on saamas samasoolistest filmide tootmine,eesmärgiga: vaadake, õppige, harjuge!
Lõpetuseks: paljuarutletud s a a t u s ei ole mitte rada, mis inimesele määratud, vaid rada, mille inimene valib.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar